Relativita času počas materskej
Aj napriek tomu, že ručičky na všetkých hodinách behajú všade rovnako a minúta je rovnaká u Zuzky v Lemešanoch i u Susanne v Ňu Jorku, až po pôrode zistíš, že si niekde mimo toho štandardného časopriestoru, v dimenzii, kde neplatia klasické pravidla času.
Nože, predstav si, že nemáš deti a máš upratať, navariť, vyvešať prádlo, požehliť a zaplatiť účty. Robota na pol dňa? Na materskej zabudni. To všetko stihneš ani nie za hodinu, kým ti dieťa tvrdo spí. 10 minút strávených v noci s mužom zrazu nie je ako 10 minút strávených v noci s revajúcim bábom v kŕči.
Nerozumieš? Tak si znova predstav, že nemáš deti a máš 15 minút pre seba, ako ich využiješ? No vidíš, ani za zmienku ti to nestojí. Pôrod si dieťa a tych 15 minút si budeš slastne užívať a zrazu nebudeš vedieť, čo s toľkým časom. Dočítať knihu? Dopozerať v kľude koniec filmu? Mrknúť do mobilu?
Iný príklad. Utekáš s deckom na autobus, máš zvyčajný časový predstih. Nestihneš ho. Ďalší raz si predstih posunieš o pol hodinu skôr. Autobus ani tentokrát nestihneš. Vravím, klasické pravidlá bokom... Ak stále nechápeš, pozri sa, kedy si rodila a aké veľké je už tvoje dieťa. No nebolo to pred mesiacom, moja, ako sa ti zdá. Ani z roboty nie si preč pár mesiacov. Sú to už roky! Koľkého je dnes? A nepozeraj do kalendára. Vieš vôbec, aký je deň? Tak aspoň mesiac? A dokedy ti ešte bude trvať, než si uvedomíš, že rok 2019 už dávno skončil? Tak vidíš. Nevnímaš už ani striedanie noci a dňa, deň všedný s dňom sviatočným. Jediným tvojim ukazovateľom plynutia času je hlad dieťaťa a na materskej si zavádzaš nové merné jednotky času: raňajky, desiata, obed, olovrant a večera.
Jedno pravidlo tu ale predsa len platí: Čím krajší okamih s dieťaťom, tým kratšie trvá. Užívaj si preto každú mikrosekundu s drobcom, kým ti zajtra neodíde na vysokú školu 😉
Komentáre
Zverejnenie komentára